Komiks o ważnych rzeczach. Zobaczcie koniecznie!

Kiedy mój starszy syn pierwszy raz usiadł przed komputerem (żeby sobie porysować w paincie - takie tam sposoby zajęcia dziecka, kiedy trzeba dłużej zostać w redakcji z owym dzieckiem w pakiecie 😁), to próbował przesuwać ekran palcem. Wtedy to dotarło do mnie bardzo dobitnie, że czasy się zmieniły. Bezpowrotnie pewnie. Dotarło do mnie również, że jego dzieciństwo i młodość siłą rzeczy będzie wyglądać inaczej niż moja. Lepiej czy gorzej? Nie patrzę na to w takich kategoriach. Po prostu inaczej. I moją powinnością jest sprawić, by owo dzieciństwo przebiegało harmonijnie. Muszę go też przygotować na zderzenie z techniką - by potem, na starość on mógł przygotować mnie 😉
Cudowną pomocą będzie na pewno komiks, który jest wspaniały i cudownie wypełnia pewną lukę jeśli chodzi o edukację technologiczną. A przy tym jest zabawny i połyka się go w całości, nawet zaryzykuję, że na raz! A później można wiele razy powracać do interesujących nas zagadnień. Cóż to za komiks? Zapytacie pewnie. Otóż 'Róża a co chcesz wiedzieć? Komiks edukacyjny o technologiach dla dzieci' Artura Kurasińskiego z ilustracjami Nikoli Kucharskiej (wśród współautorów mamy jeszcze twórców szkoły Giganci Programowania - Radosława Kuleszę, Dawida Leśniakiewicza, Sebastiana Langa i Piotra Pełkę). Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Helion.
Bohaterka, czyli Róża jest jak mój syn. Bardzo dużo mówi. Bardzo. Zadaje też sporo pytań i wszystko chciałaby wiedzieć. To cudowne cechy, które warto w dziecku pielęgnować, chociaż czasem ma się dość pytań i ciągłego gadania 😉 dziewczynka jest uczennica szkoły podstawowej, ma młodszą siostrę zwaną pieszczotliwie Maleństwo i trochę zwariowanych rodziców (z jej mamą łączy mnie zamiłowanie do... Spania!). Spotkamy tu też jej koleżanki z klasy i wkurzającego kolegę oraz panią wychowawczynię. Wszyscy oni wprowadzają czytelnika w świat technologii. I robią to bardzo prosto i czytelnie. Poszczególne komiksy są poprzeplatane swoistym poradnikiem z zakresu projektowania. I nawet ja, totalna technologiczna niemota załapałam o co chodzi! I będę kiedyś tam mogła pomoc chłopakom.
Jednak to co najbardziej mnie urzekło - to podejmowane tematy. Jest tu co nieco o serwisach społecznościowych i o bezpieczeństwie w internecie (temat bardzo ważny i potrzebny jak nie wiem co!). Są rozważania na temat przyszłości i tego, czy będziemy mieli na ziemi Skynet... Żartuję 😉 ale rozważania przyszłościowe są - w kwestii np. Sztucznej inteligencji oraz tego czy roboty są w stanie zastąpić kiedyś ludzi. Jest też coś, co zastanowiło mojego syna - samochody autonomiczne - czyli takie, które będą same jeździły i myślały za nas! Chociaż w kwestii największych wynalazków ludzkości bliżej mi do opinii Róży - że są to lody z polewą czekoladową 😁 w ogóle pełno tu humoru - fajnego i niewymuszonego.
Jeszcze coś mnie zachwyca. Ilustracje! Czasem zaskakujące, czasem śmieszne. Podoba mi się kreska, kolory. Dobrze się na nie patrzy. Niebawem pokażę Wam też drugą część i jeszcze coś fajnego i tajemniczego. Zaglądajcie po więcej 😁

Polubienia

Komentarze

Instagram