Jękołak może złapać i was

Komu z Was dziecko nigdy nie marudziło, nie krzyczało i nie jęczało - ręką do góry! Hmmm. Jakoś lasu rąk nie widzę 😂 i mnie to w sumie nie dziwi, bo każdy wiek ma swoje przywileje. Np. taki dwulatek lub czterolatek potrafi z jękiem na ustach się budzić i zasypiać. I tak przez tydzień dwa, potem spokój, a potem znowu. A zastanawialiście się co się może z taką małą, kochaną jęczybułką stać? Otóż może wpaść w łapy pewnego fioletowego stwora... Jest on tytułowym bohaterem książki 'Jękołak' Katarzyny Wojciechowskiej, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Kurza Stopka. Książka jest wyjątkowa nie tylko przez wzgląd na trochę straszną historię, ale również dlatego, że jest zilustrowana językiem dzieci i ma bardzo wielu autorów ilustracji. To uczniowie Szkoły Rysunku i Malarstwa Katarzyny Wojciechowskiej. Wszyscy są wymienieni z imienia i nazwiska na początku książki (jest i sama autorka). Razem stworzyli spójną całość, chociaż każda z ilustracji ma swój styl, charakter, tzw. pazur. Fajnie się na to patrzy, a dzieciom się podoba. Możemy też na podstawie tych ilustracji uczyć dzieci chociażby o różnorodności w sztuce. I o samej sztuce - bo walory artystyczne mają duże. Chociaż do pięknych, cukierkowych obrazków im daleko. Są momentami nieporadne. Ale mają charakter, świetnie radzą sobie z narzuconą konwencją i są piękne.
A teraz historia. Bohaterami są Mikołaj i jego siostra Amelka. Wracają razem z przedszkola Mikołaja, który jęczy i marudzi w niebogłosy. W sumie to marudzić zaczął już z samego rana. Nie pasowało mi nic. Znacie pewnie takie dni 😉 ale wracając do powrotu do domu - nagle, o 17 Mikołaj znika. Bawił się w chowanego z mamą i siostrą i rozpłynął się w powietrzu. Kobieta zaczyna panikować, dziewczynka płakać i zawodzić. I ona nagle też znika. Trafia do bardzo dziwnego miejsca, do jękołapki Jękołaka. I staje się... Piszczałką w organach.
Jak historia się skończy? Zobaczcie. Jest ciekawa, ma też walor edukacyjny, oczywiście z przymrużeniem oka 😉 mój syn po lekturze stwierdził, że nie będzie już jęczeć, bo on nie chce być jęczacym organem 😂

Polubienia

Komentarze

Instagram