Ignaś tym razem w Afryce. Zobaczcie co go tam spotka

Lubię mądre książki. Ale takie naprawdę mądre, a nie jedynie na mądrość się silące.
Lubię jak książka jest ciepła. Jak przenosi nas do światów, do których normalnie ciężko by nam było dotrzeć.
Lubię jak ma morał, ale nie moralizuje. A do tego pojawiają się w niej sympatyczni i prawdziwi (choć wymyśleni) bohaterowie.
Wtedy wiem, że czas który z nią spędzam nie jest zmarnowany. Że czytając ją dzieciom, wprowadzam je w świat w najlepszy z możliwych sposobów. Pokazując i wyjaśniając to, z czym zapewne kiedy się spotkają.nawet jeśli nie będzie to podróż do Afryki i spotkanie z fenkiem pustynnym.
Bo i o pewnym fenku chcę Wam dziś opowiedzieć. Skradł moje serce w części pierwszej i nie myślałam, że jeszcze mnie czymś zaskoczyć. A jednak.
Ów fenek to bohater książki Doroty Demendeckiej 'Ignaś w Afryce'. Autorka nie tylko napisała tekst, ale też przygotowała piękne, klimatyczne ilustracje. Podobnie zresztą jak w 'Ignasiu' czyli pierwszej części tej cudownej opowieści.
Ignaś już wie, że jego rodzice mieszkają w Afryce. I, że jego marzenie by ich zobaczyć już wkrótce się spełni. Pomogą mu bociany, dzięki którym trafi w objęcia mamy i taty. Pozna też swoje rodzeństwo i całą plejadę mieszkańców czarnego lądu. Są oni co prawda zwierzętami, ale uczyć życia mogliby niejednego z nas.
Książka, podobnie jak pierwsza część, porusza sporo ważnych tematów. Jest tu słówko o adopcji, ale też o tym, że można być rozdartym między rodziną a przyjaciółmi. I, że nie ma w tym nic złego. To w moim odczuciu przyda się szczególnie młodzieży, kiedy zacznie się etap 'mamo nie przytulaj mnie przy ludziach, to obciach!'. Jest o niedowartościowaniu i przesadnym chwaleniu się. I o oszukiwaniu samego siebie. Jest też najważniejsze - to, że 'miłość jest miłością zawsze'. I tylko to się liczy.
Ilustracje są przepiękne. Po raz kolejny udało się przenieść do książki wszystkie pociągnięcia pędzla, chropowatości, głębię kolorów. Udało się sprawić, że zwierzęta wprost wychodzą ze stron. Uwielbiam hienę! Cóż wygląda sympatycznie 🤭
Bardzo polecamy. To będzie cudowny prezent. Bo pięknem warto się otaczać.

Polubienia

Komentarze

Instagram