Historie, które mogą zmienić świat

Świat czeka katastrofa. I nie jest to scenariusz filmu fabularnego. Nie jest to pieśń dalekiej przyszłości. Nie jest to coś, czego pewnie nie doczekamy. Bo po pierwsze - to się już dzieje. A po drugie - jeśli nie zadziałamy to najstraszniejszy film katastroficzny będzie mógł się schować w zderzeniu z rzeczywistością.
Dlatego trzeba zacząć działać. Nie jutro. Dziś. Teraz, zaraz.
Narzędzie do rozbudzania świadomości ekologicznej dały nam twórczynie książki 'Historie dla dziewczyn i chłopców, którzy chcą uratować świat' - Carola Benedetto i Luciana Ciliento (ilustracje Roberta Maddalena Bireau) Wydawnictwa Bis. Znajdziemy tu historie zainspirowane biografiami bohaterów. Jest np. Leonardo DiCaprio, do którego wzdychałam za dzieciaka (no dobra nadal wzdycham, ale nie mówcie nic mojemu mężowi 🙈😂). Aktor, który nigdy się nie poddaje, a któremu losy planety nie były obojętne nigdy. Już jako jedenastolatek miał poukładane w głowie. Wtedy też dostał prezent, reprodukcję obrazu 'Ogród rozkoszy ziemskich' Hieronima Boscha. I to w nim eostrzegł to, co może nas spotkać jeśli się w porę nie opamiętamy. Kiedy jego kariera filmowa nabrała rozpędu nie osiadł na laurach. Wiedział, że ma głos i pieniądze - by ten głos został usłyszany. I zaczął działać. Cały czas walczy o planetę, o nas, bo nie chce żeby scenariusz z obrazu się ziścił.
Są tu też historie m.in.: Dian Fossey, która swoje życie związała z gorylami; Emmy Watson czyli filmowej Hermiony Granger z sagi o Harrym Potterze, która czaruje również w prawdziwym życiu i stara się łączyć modę z ekologią i zapobiegać zjawisku fast fashion; jest też Greta Thunberg czy Björk oraz wielu innych, których być może nie znacie, ale okazuje się, że podobnie jak ja i każdy inny mieszkaniec Ziemi - wiele im zawdzięczacie.
Ilustracji jest niewiele i są to piękne, malarskie portrety bohaterów.
Książka powinna znaleźć się w każdej biblioteczce. Jest nie tylko ważna, ale najzwyczajniej w świecie dobrze się ją czyta. Wciąga niczym powieść. I pokazuje nam, co możemy zrobić żeby uratować planetę. Bardzo polecamy!

Polubienia

Komentarze

Instagram