Gniew, złość i tornado emocji w pięknym debiucie wydawniczym

- Wiesz mamo, nie lubię być zły. Bo wtedy mi wszystko tak lata w środku, oczy się robią takie małe. I w głowie mi szumi. I się piąstki zaciskają.  I to tak wszystko trwa wiesz, i tak się tego robi więcej. Jak u tej dziewczynki z czerwonymi włosami. Więc ja ją rozumiem. Wiem, że ona by wolała nie być zła, tak jak ja. Ale czasem się nie da.

A o tym co zrobić, żeby się dało jest książka, którą dziś Wam prezentujemy. To 'Tornado Jumi' Klaudii Piróg z ilustracjami Małgorzaty Herrery, które jest debiutem Wydawnictwa Dziwimisie. Bardzo udanym debiutem.

Jumi ma burzę czerwonych, kręconych loków. Nie są to jednak zwyczajne włosy. Kiedy Jumi się złości zaczynają wirować. Czasem tak szybko, że zamieniają się w tornado. Dziewczynka wtedy unosi się i zaczyna niszczyć wszystko, co spotka na swojej drodze. Nie zwraca przy tym uwagi czy komuś robi krzywdę, albo sprawia przykrość. Chociaż... Największą przykrość Jumi sprawia sama sobie. Bo nie chce, żeby ludzie się jej bali. A niestety tak się dzieje. Co więcej, nigdy nie wiadomo, co zdenerwuje Jumi. Co doprowadzi ją do stanu, w którym jej włosy zaczynają wirować.

Jumi chce być jak inne dzieci. Nie chce się złościć. Chce jeść lody, śmiać się. Chce mieć przyjaciół. I być lubiana. Dlatego, po kolejnym wybuchu złości, potężniejszym niż dotychczas, dziewczynka podejmuje pewną decyzję. Wie już co zrobić, by okiełznać złość...

Oczywiście, że nie zdradzę Wam zakończenia. Nie tylko żebyście sięgnęli po książkę. Ale również dlatego, żebyście mogli poczuć te rozwiązanie, uśmiechnąć się i pomyśleć - tak to się robi, tak się zaczyna panować nad złością. Od najprostszych rzeczy. Od małych kroczków.

Książka jest przepięknie zilustrowana. Te ilustracje zalewają serce falą estetycznego spełnienia. Dominuje tu barwa czerwona i niebieska. Furia i spokój. Dwie połówki każdego z nas.

Strony są matowe, papier gruby, przyjemny w dotyku. Na okładce pojawiają się połyskujące elementy - kosmyki włosów Jumi i ryby. Prosty zabieg, a dodający książce niesamowitej siły. I piękna. Książka jest niewielka, co sprawia, że można ją zawsze mieć przy sobie. Nawet wtedy, kiedy włosy zaczną nam nieznacznie wirować...

Polubienia

Komentarze

Instagram