Głupi Funio - książka, która Was uwiedzie

Wiecie dlaczego kromka zawsze spada na podłogę posmarowaną stroną? Albo czemu telewizor podczas emitowania reklam nagle zaczyna ryczeć?
Ano dlatego, że czuwa nad nami i naszymi domostwami Plemię. Plemię, którego członkiem jest też nasz dzisiejszy bohater - 'Głupi Funio' czyli tytułowa postać z książki Jerzego A. Wlazło z ilustracjami Grażyny Rigall, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Adamada.
To książka niesamowicie ciepła i zabawna. Jest też bardzo mądra i kojarzy mi się z dzieciństwem. Takim bajkowym, wyśnionym. Z rodzicami, którzy najzwyczajniej w świecie są mądrzy, chłopcem, który nie tylko nudzi się jak mops, ale też ma dobre serce i z naszymi małymi stworzeniami - członkami Plemienia. Każdy z nich pomaga ludziom. A przynajmniej tak nim się wydaje. Myślą, że ludzie uwielbiają nudę, wspomniane kromki spadające zawsze masłem do dołu i rozbijające się w drobny mak naczynia - kiedy tylko przyjdzie im zetknąć się z ziemią.
Za każdą z tych rzeczy odpowiedzialny jest jeden z członków plemienia - mają nawet odpowiednie do profesji imiona. I to brzmiące iście po szlachecku - jak Ślizgacz Maślacz, Głośnik Telewizorek czy Nuda Maruda.
W tym wszystkim jest też nasz Funio. Głupi, bo zdaniem starszyzny i innych członków plemienia nic nie potrafi. A jeśli nawet coś gdzieś - to nie daje tego po sobie poznać. A przecież lat ma już niemało i warto by było się czymś konkretnym zająć.
Funio zatem postanawia zacząć coś robić. Ale ci, skoro wszystkie najlepsze posady są już zajęte... Wtedy na jego drodze staje chłopiec, a Funio zamiast głową zaczyna myśleć sercem. Jesteście ciekawi gdzie go to zaprowadzi? Jesli tak, to sięgnijcie po te książkę. A jeśli nie - to też sięgnijcie. Bo to książka, która zmienia sposób myślenia. Po której już nigdy nie patrzy się na z pozoru błahe rzeczy jak na... Błahe rzeczy.
Książka pełna znaczeń, magiczna. Pachnąca świętami  i słodka jak czereśnie zerwane prosto z drzewa. Kwintesencja dzieciństwa z pewnym bardzo mądrym Funiem śpiącym za kuchenną szafką.

Polubienia

Komentarze

Instagram