Filozoficzne rozmyślania dla dzieci i dorosłych

'Co to?'. Ponoć tak właśnie brzmiały moje pierwsze słowa. Wypowiadałam je wciąż i wciąż, doprowadzając tym moich rodziców do lekkiego rozstroju nerwowego 😁 pytałam o wszystko, wszędzie i każdego. I tak mi zostało do dzisiaj. W sumie nic dziwnego, że wybrałam zawód dziennikarza 😉 Mój syn ma to po mnie - pyta wciąż i wciąż. O wszystko. Dlatego książka o której chcemy Wam dziś opowiedzieć tak nas porwała. To 'Podróż na Wielką Górę. Bajka filozoficzna' Anny Machacz i Rafała Mazura z ilustracjami Kamili Golec. Ukazała się nakładem Fundacji Naturalnie Edukacyjnej, a ludzie którzy ją stworzyli teraz działają w @wydawnictwowrazlive
Bohaterką opowieści jest Lin. Dziewczynka, na urodziny, dostaje od taty książkę. Jej autorem jest Filozof. Jak tłumaczy tata, 'to taki bardzo mądry detektyw, który rozwiązuje zagadki dotyczące świata'. I zapewne zna on odpowiedzi na wszystkie pytania. Dziewczynka uwielbia swoją książkę. Zabiera ją na spacery, je z nią posiłki, a w nocy chowa pod poduszkę. Dlatego tak bardzo boli, kiedy książka przez przypadek wpada jej do stawu. Kiedy Lin myśli jak ją odzyskać odzywa się do niej... Ptak. I to nie byle jaki, tylko wielki ptak Peng. To on zdradza Lin, że jest sposób na to, by dowiedzieć się co było w utraconej książce. Wystarczy odnaleźć Filozofa i zapytać go o to. I tak zaczyna się przygoda, która ma mnóstwo ukrytych znaczeń.
Każde opowiadanie w książce jest interpretacją autentycznych tekstów filozofów chińskich. Opowieści to pełne treści, wierzeń i symboli. Inaczej zinterpretują je dzieci, inaczej dorośli. A kiedy porozmawiają o tym, co każde z nich odnalazło - może uda im się trochę bardziej zgłębić tajemnice wszechświata.
Po każdym opowiadaniu znajdziemy l krótkie wyjaśnienie, takie słowo od filozofa, który tłumaczy różne zawiłości.
Całości dopełniają baśniowe ilustracje, pełne kolorów i ornamentyki. Mnie napawają ogromnym spokojem, mój syn lubi oglądać je przed spaniem. Idealnie pasują do książki. Razem z opowieściami tworzą klasę samą w sobie. Bardzo polecam - nie tylko dla filozofów.

Polubienia

Komentarze

Instagram