Encyklopedia którą pokochacie

Mój starszy syn, oprócz tego, że książki nałogowo wącha - lubi też czytać je... Od środka. Teraz już jakoś udaje mi się go przekonać, że lepiej jednak od początku 😉 a później pojawia się taka książka i niweczy moje starania 😅 bo ją można zacząć czytać gdziekolwiek. Na której stronie otworzycie - na tej czytacie. I wszystko jest w jak najlepszym porządku.
Nie cierpi na nim ani książka, ani historia, ani czytelnik 😁
Zastanawiacie się co to za książka? Już spieszę z odpowiedzią. Mowa o 'Encyklopedii niesamowitych faktów' od All Kids Publishing. Autorką tekstu jest Jane Wilsher, a ilustracje to zasługa Louise Lockhart.
To książka idealna na jesienne wieczory. e też na... Imprezę ze znajomymi. Również tymi, w wieku w którym bajki ogląda się już albo raczej w ukryciu, albo z dziećmi 😅 w środku znajdziecie pół tysiąca pytań i odpowiedzi na różne pytania. Znajdziecie tu sporo wiedzy z różnych dziedzin. Wśród działów w książce są m.in.: ciało, kosmos, historia, kultury i zwyczaje, sztuka i rozrywka czy środowisko naturalne. Żeby łatwiej było znaleźć interesujące nas zagadnienia - na końcu znajduje się indeks. Jest też słowniczek w którym wyjaśnione są różne słowa, które wcale nie muszą być proste i oczywiste dla maluchów.
No dobra - to jakie ciekawostki znajdziecie w książce? Ano np. takie, że człowiek i szympans ma na ciele tyle samo włosów. Albo takie, że we włosach owych mamy... Złoto! Tak, włosy zbudowane są z kreatyniny i zawierają śladowe ilości złota.
A czy wiecie co to jest borborygmus? Ano nic innego jak... Burczenie w brzuchu! Dowiedzieć się też można z tejże książki, że ziemia staje się z roku na rok coraz lżejsza że Einstein nie nosił skarpetek i, że banany sprawiają, że czujemy się szczęśliwi.
Mój starszak bardzo upodobał sobie część poświęconą Kosmosowi. Nie mógł uwierzyć, że kosmos pachnie jak grillowane mięso albo palący się metal! Zainteresowała go też oczywiście kwestia kosmicznych bąków i fekaliów 😁😅 uznał za bardzo fajny fakt, że kupa astronautów jest po prostu wystrzeliwana z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i spała się w kosmosie 😁 ja z kolei bardzo lubię część poświęconą kulturze i zwyczajom. Z niej dowiedziałam się, że to wcale nie Polacy powinni być kojarzeni z cebulą, a... Starożytni Egipcjanie, którzy ją czcili. I uważali, że jest boską rośliną oraz symbolizuje życie wieczne, gdyż składa się z wielu warstw. Chętnie też uczyła bym się w szkole na Islandii - szczególnie... Robienia na drutach.
I na koniec hit. Wiecie w jakiej sytuacji w Rosji mówi się: 'Nie wieszaj klusek na moich uszach!'? Ano w takiej, kiedy chcemy żeby ktoś przestał kłamać.
Zatem ja nawet nie zaczynam wieszać Wam klusek na uszach i dlatego mówię, że musicie mieć tą książkę! Najlepiej od razu dwie. Jedną dla Was, a drugą na prezent. Idealnie nada się i na mikołajki i na święta. Bo i świąteczne tematy również są w niej poruszane 😍
Ps. Jest tu też co nieco o dinozaurach. A to, jak wiadomo, daje plus milion do zaje... Fajności książki! 😁

Polubienia

Instagram