Dzikus - powieść i komiks w jednym

Dziś będzie książka szczególna. Bardzo ważna, poruszająca trudne tematy. Jednak podająca je w przystępnej formie. I ciekawa wizualnie. To 'Dzikus', którego napisał David Almond, a zilustrował Dave McKean. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka. To opowieść o Blue Bakerze, który pisze opowiadanie o pewnym dzikim chłopcu - Dzikusie. Jest on wszystkim tym, czym Blue być się obawia. Utożsamia cechy źle, ale i te dobre. Pomaga rozprawić się ze smutkiem po śmierci taty Blue, ale też pokonać miejskiego chuligana. Blue powoli, do opowiadania wprowadza siebie i swoją siostrę, aż w końcu okazuje się, że fikcja staje się prawdą. A on sam spotyka tytułowego Dzikusa...
Bardzo lubię zabieg z książką w książce, a tutaj jest on przeprowadzony po mistrzowsku. Książka jest niezbyt gruba, a porusza sporo wątków i nie robi tego po łebkach. Są tu świetnie połączone konwencje - opowiadanie i powieść przeplatają się z komiksem. Wszystko za sprawą ilustracji, które są nieco mroczne, utrzymane w jednej, niepokojącej tonacji kolorystycznej. Dzikusa naprawdę można się przestraszyć, a miejskiego chuligana znielubić od pierwszego wejrzenia.
Książka spodoba się więc fanom różnych gatunków literackich. Przeznaczona dla starszych dzieci, myślę, że od 11-12 roku życia. Zakupić ją już można jedynie z drugiej ręki, znajdziecie ją m.in. na allegro w komisjach i antykwariatach online :)

Polubienia

Komentarze

Instagram