Dreszczyk emocji i dużo śmiechu

Powiem Wam, że dawno się tak nie uśmiałam jak przy lekturze tejże książki. Mówię o 'Kicającej grozie' czyli pierwszym tomie serii o Królikuli. Jak dla mnie to powieść detektywistyczna z dreszczykiem, której autorami są Deborah Howe i James Howe, a ukazała się nakładem Wydawnictwa Nowa Baśń. Narratorem jest tu pies, Harold. To on razem z kotem Czesławem (imię na cześć Miłosza!) wiedzie spokojny żywot u boku rodziny Monroe. Jednak tenże spokój wkrótce ma zostać wyraźnie nadwyrężony. A to za sprawą nowego mieszkańca, którego rodzinka przynosi z kina. To malutki, bardzo ospały królik. Zostaje nazwany Królikulą, dostaje przytulną klatkę i sporą dawkę sałaty. I wszystko byłoby pewnie zwyczajnie, gdyby nie fakt, że wszystkie warzywa w domu zaczynają nagle tracić kolor (stają się białe) i zostają zupełnie pozbawione soków! Czesław ma pewne podejrzenia, bo musicie wiedzieć, że kot to uczony. A do tego trochę mól książkowy, który jest właśnie na etapie czytania książki pod wiele mówiącym tytułem: 'Znak wampira'... Do czego doprowadzi śledztwo kota i psa? I czy królik faktycznie jest wampirem? No i najważniejsze - czy warzywa w domu rodziny Monroe mogą spać spokojnie? Na te i kilka innych pytań odnajdziecie odpowiedzi w książce.
Jest to opowieść napisana z ogromnym humorem. Nie idzie się nie uśmiechnąć podczas lektury. Do tego ilustracje - czarno-białe, bardzo wyraziste, nieco komiksowe. Pies jest przesympatyczny, kot budzi respekt, a królik... Cóż, nie wygląda na wampira. Jest przesłodki, choć lekko zabiedzony.
To co mnie zachwyca to detale - przy tytułach rozdziałów i przy niektórych numerach stron spotykamy Królikulę. To zajada warzywka, to bawi się z liczbami. Bardzo pomysłowy zabieg zasługujący na wyróżnienie. Ciekawie wygląda też połyskująca czerwienią czcionka na okładce.
Bardzo polecam. Nie tylko dla dzieci (myślę, że już 7-8 latkom bardzo się spodoba), ale też i dla dorosłych. To świetna lektura po męczącym dniu.
Ps. Cały czas po głowie chodzi mi myśl jaki kolor przyjęłaby w tejże opowieści biała rzepa... ;)
PS2. W sprzedaży jest już 2 tom serii. Recenzja wkrótce.

Polubienia

Komentarze

Instagram