Darwin w obrazkach - czyli mozna sie uczyć... z komiksu!

Wiecie, że Darwin wcale nie uważał, że człowiek pochodzi od małpy? Tak bardzo to twierdzenie się utarło w świadomości społecznej, że jakoś tak człowiek do niego przywykł. Ale nie o tym będzie ten post 😁 w każdym razie nie tylko 😉
Post będzie o wyjątkowym komiksie pochodzącym z nowej serii Egmontu - ph. Najwybitniejsi Naukowcy. To 'Darwin. Ewolucja teorii', którego autorem jestJordi Bayarri.
Komiks ma bardzo ciekawy format. Jest niewielki i prostokątny. Dobrze się go trzyma i łatwo go czytać młodszym dzieciom (nie ma za wielu okienek na stronie, dzięki czemu można bardziej skupić uwagę - przynajmniej tak twierdzi mój syn, a ja mu wierzę 😉). Opowiada historię Charlesa Darwina i ukazuje jego osiągnięcia. Co fajne - poznajemy go jako dziecko. To też dobrze działa na wyobraźnię maluchów. I pokazuje, że mogą zostać kim tylko chcą, pomimo przeszkód lub braku wiary najbliższego otoczenia w to, co się robi. Mojemu synowi bardzo spodobał się hart ducha Darwina i to, że dopiął swego. Został przyrodnikiem, ale zrobił też coś więcej. Sformułował teorię ewolucji, która w ogromnym skrócie mówi, że wszystkie żyjące na Ziemi gatunki, zarówno roślinne, jak i zwierzęce pochodzą od wcześniejszych form. A świat ożywiony jest światem ciągłych zmian i dopasowywania się do warunków - czyli jednym słowem ewolucji.
Oprócz świetnie narysowanego komiksu z dużą ilością ciekawostek znajdziemy tu także tekst Tayry Lanuzy opisujący ludzi z otoczenia Darwina oraz szkice ukazujące Darwina (na przestrzeni lat, od dzieciństwa do dorosłości) oraz jego bliskich i znajomych. Jest mapka z oznaczeniem podróży, jaką Charles odbył między 1831 a 1836 rokiem. Przez te 5 lat podróżował statkiem dookoła świata i zdobywał materiał badawczy.
Na końcu znajdziemy też kalendarium - które fajnie systematyzuje wiedzę. W ogóle ta seria zapowiada się świetnie. Oprócz Darwina znajdziemy w niej też opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie, a w przygotowaniu są kolejne części - o Einsteinie, Arystotelesie i Newtonie. W bardzo fajny sposób przybliża historię nauki dzieciom oraz pokazuje, że z komiksu też się można sporo nauczyć.

Polubienia

Komentarze

Instagram