Czy to samo czeka nasz świat?

Kojarzycie Billa Peeta? Pewnie większość z Was odpowie, że nie. A gdybym zapytała inaczej. Czy kojarzycie takie disnejowskiej klasyki jak '101 Dalmatyńczyków', 'Kopciuszek' czy 'Królewna Śnieżka' pewnie powiecie, że tak. No to powiem Wam, że przy ilustrowaniu ich (i wielu innych) pracował właśnie Bill Peet. Oprócz tego ilustrował i pisał książki. Jedną z nich chciałabym Wam dzisiaj pokazać. To 'Świat Świstów' Wydawnictwa Alfabet. Kupiona na @tak_czytam cudowna i skłaniająca do zastanowienia się nad kondycją naszej planety i nas samych. Wydana po raz pierwszy w latach 70. ubiegłego wieku jest tak aktualna, że aż trochę przerażenie bierze. Tytułowe Świsty to sympatyczne stworzonka, które żyją sobie w swoim świecie pełnym trawiastych łąk, liściastych drzew, jezior i rzek. Nie wadzą nikomu, bo zamieszkują swój świat całkiem same. I tak jest im dobrze. Do czasu, aż na ich planetę przybywają okropne potwory. Spadają wprost z nieba i okazują się statkami, z których na świat Świstów wylewa się rój dziwnych stworów - Brudonów z planety Brudonia. Porzucili oni swoją planetę, gdyż się zużyła i zestarzała. I zaczęli ekspansję na inne światy. Tak trafili do krainy Świstów. I tu też zaczęli psuć i niszczyć - czyli budować ogromne drapacze chmur, autostrady i fabryki. Biedne Świsty musiały skryć się w jaskini pod ziemią. I tam czekać. Tylko czy jest na co czekać? Skoro ich świat nie przypomina już tego, który znały. I jest zdewastowany...
To książka bardzo na czasie. Nie straciła nic ze swojej aktualności. Przeciwnie - pokazuje co może nas czekać, jeśli nie weźmiemy się w garść i nie zaczniemy dbać o to, co od pokoleń, niszczymy. Wydaje mi się, że Bill Peet był nie tylko autorem i ilustratorem. Był też wizjonerem.
Polecam Wam tę książkę. Ją trzeba znać, czytać i o niej rozmawiać. I zastanowić gdzie jesteśmy i gdzie będziemy za 10 czy 20 lat. Nie jako jednostki, a jako cały gatunek. Bo natura się obroni. Odrodzi i odzyska to, co ludzie jej wydarli. I słówko o ilustracjach. Widać tu mistrzowską kreskę. Widać dbałość o detale i niezwykły, rysowniczy kunszt. To prawdziwa perełka!

Polubienia

Komentarze

Instagram