Czas Czarodziej nas czaruje

- Mamo, a po czym można poznać, że czas mija?
Takim pytaniem zaskoczył mnie ostatnio starszy syn. Zaczęłam się zastanawiać, pierwsze co przyszło mi na myśl, że po prostu widzisz, że jesteś starszy, rośniesz, zmienia się twoje ciało, twarz. Z tym, że to trudno zauważyć na co dzień. Zrobiliśmy więc eksperyment z jabłkiem, które zmieniało się codziennie - od pięknego i świeżego, do brzydkiego, starego, w końcu zepsutego. A ostatnio trafiła do nas książka, która jeszcze bardziej rozjaśniła temat. To 'Czas Czarodziej' od Wydawnictwa Babaryba. Autorkami są Isabel Minhós Martins (tekst) i Madalena Matoso (ilustracje).
Ta książka ma w sobie magię. I to taką prawdziwą, która zmusza do myślenia i zadaje więcej pytań, niż daje odpowiedzi. Książka, która zapada w pamięć i w której każdy czytelnik - i ten pięcioletni i ten siedemdziesięcioletni - znajdzie coś dla siebie, coś z niej wyniesie. Nie ma tu wielkiej filozofii - ot proste prawdy, jak ta, że 'z czasem dziecko staje się coraz wyższe... a ołówek coraz krótszy'. Albo, że 'dywan blaknie i szarzeje', a 'wskazówki zegara zawsze wracają w to samo miejsce'. Tak też i czas sprawia, że po wiośnie przychodzi lato, a po jesieni zima. A z każdą kolejną jesteśmy starsi - najpierw rośniemy w siłę, jesteśmy w kwiecie wieku, a później, stopniowo malejemy i potrzebujemy pomocy innych. Godziny, które kiedyś nam uciekały przez palce, bo zawsze było coś do zrobienia, nagle rozciągają się niczym wyżuta guma. A uporczywe tykanie zegara, które w końcu możemy usłyszeć, bo nic nie zagłusza ciszy, przypomina nam, że czas faktycznie mija. I faktycznie czaruje nas - na każdym etapie życia czym innym.
Piękna to książka. Mądra, prosta w formie. Ciekawa. Książka, którą możecie podarować dosłownie każdemu. A przy tym pokazać mu, jak ważny jest czas. I jak bardzo powinniśmy się z nim polubić.

Polubienia

Instagram