Cudowne wiersze pełne dobrych słów

Zawsze uważałam, że nuda jest dobra, potrzebna i zbawienna. Pomaga w rozwoju wyobraźni i w gruncie rzeczy jest... Kreatywna. Kiedy moje dziecko się nudzi wpada na najlepsze pomysły - potrafi np. zbudować autostradę z książek. Albo rysuje fioletową czarną dziurę. Dzisiejsza książka będzie nudy pozbawiona, ale to akurat jej plus. Lubimy do niej wracać, szczególnie na dobranoc. Mówię o 'BezNudnej wyspie' Agnieszki Frączek z ilustracjami Ewy Podleś. Ukazała się nakładem Wydawnictwa Literatura w serii Poduszkowce.
Serię bardzo lubimy, jest idealna dla dzieci przedszkolnych i starszych żłobkowiczów. Mój starszy lubi słuchać wierszy, a młodszy - z uwielbieniem ogląda ilustracje. Jest wielkim fanem kreski Ewy Podleś. Siedzi i patrzy w te obrazki jak zaczarowany. Rano, zanim jeszcze wstanę, on już siedzi na łóżku i przegląda wszystkie możliwe książki w których są jej ilustracje. Ostatnio najczęściej sięga po 'Liczydełko' (którego recenzja jest kilka postów wstecz) oraz właśnie po 'BezNudną...'. To zbiór wierszy, które zabierają nas do innego świata. Jest bajkowo, momentami sennie, innym razem kosmicznie. Ale na pewno nie jest nudno. W przypadku książek, jak już wspomniałam, to całkiem dobrze. Bo nie ma nic gorszego niż nudna książka :)
Mój starszy syn lubi ją czytać na wyrywki. Wybieramy w zależności od nastroju, czy czytamy od środka czy od końca. Najczęściej o tym co czytamy decydują ilustracje, bo co tu dużo kryć - robią tu ogromny klimat. A o czym są wiersze? Oczywiście o BezNudnej wyspie. Tutaj nie można trzymać fantazji na smyczy. Trzeba ją puścić wolno, niech biega i dojrzewa. Jest tu zakurzony las i... omotany kot! Jest też uwielbiający pływać ser, praprzodek uwieczniony na portrecie (tak! On naprawdę żyje!), pan O. Bibok czy pies śniący o serdelkach. Nie da się tych bohaterów nie lubić. Są wybitnie sympatyczni.
Cudowne w tej książce jest też to, że autorka bawi się słowem. Tworzy cudowne skojarzenia i zagadki słowne. Pokazując przy tym, jak piękny może być język polski. Polecamy. To książka magiczna, ciepła i swojska.

Polubienia

Komentarze

Instagram