Bo inny nie znaczy gorszy

Ostatnio zaczytujemy się w Przygodach Rysia i Krzysia, a dziś chcę Wam pokazać część 'Zabawa na plaży'. Autorką jest Marta Ostrowska, a ilustracje przygotował Szczepan Atroszko. Ukazała się dzięki staraniom Fundacji Podróże bez Granic przy wsparciu finansowym miasta Gdyni. To pozwoliło, by aż 200 egzemplarzy znalazło się nieodpłatnie m.in. w gdyńskich przedszkolach i bibliotekach. To świetny sposób na propagowanie czytelnictwa.
Mój syn stwierdził, że te książki bardzo przypominają mu serię o Kici Koci. W sumie mu się nie dziwię, bo i format i pewne rozwiązania graficzne na stronach są podobne. I to bardzo dobrze. Dzieci chętniej sięgają po formę, z którą są oswojone, którą kojarzą.
Książka jest bardzo dobrze napisana. Czyta się przyjemnie, autorka przemyca dużo praktycznej wiedzy, która na pewno przyda się nie tylko maluchom. Porusza trudne tematy w lekki sposób - o czym już Wam wspominałam przy recenzowaniu poprzedniej części.
Tym razem Krzyś i jego poruszający się na wózku inwalidzkim brat - Ryś, wraz z nieodłącznym psem Piratem oraz mamą i znajomymi wybierają się na plażę. Nie ma bowiem nic przyjemniejszego w upalny dzień niż możliwość pluskania się w wodzie. Dostępny na plaży sprzęt sprawia, że również Rysiek może do wody 'wejść' i cieszyć się kąpielą.
Ryś urodził się z niesprawnymi nogami. Jednak to nie wyklucza go z życia czy zabawy. On też chce być aktywny, jak jego koledzy, którzy mogą biegać czy skakać. Może zawsze liczyć na wsparcie brata i rodziców. To cudowne, że książka pokazuje takie podejście - które mali czytelnicy traktują jako normalne, właściwe i na miejscu. Książka pozwala oswajać inność i sprawia, że nie patrzymy na nią jako na coś, co stygmatyzuje. A raczej jako na coś, co wymaga może nieco więcej pracy, ale daje też nowe możliwości.
Znajdziemy tu też zagadki i zadania. Coś dla sprawnego oka i coś na rozruszanie szarych komórek.
Ilustracje są przyjemne, dobrze się je ogląda. Najbardziej lubimy Pirata. Dobrze mu z pyska patrzy 😁
Serię znajdziecie na www.rysikrzys.pl

Polubienia

Komentarze

Instagram