Baśń, która przywodzi na myśl dzieciństwo

Pamiętam to bardzo dokładnie. Kiedy byłam mała, przed snem zasiadałam przy radiu i słuchałam. Były tam opowieści o księżniczkach i kochających je księciach, gdzie magia przenikała się z rzeczywistością. Opowieści, których treść przez lata zatarła się w mojej pamięci, ale które rozbudziły moją wyobraźnię, działały na wrażliwość dziecka.
Zapomniałam już jakie to było fajne uczucie, pełne oczekiwania co też dziś usłyszę.
Zapomniałam, ale sobie przypomniałam. Za sprawą książki. Wyjątkowej, którą dziś chcę Wam pokazać.
To 'O Królewnie Żabce i tajemniczym pierścieniu' Joanny Papuzińskiej z ilustracjami Oli Krzanowskiej. Ukazała się nakładem Wydawnictwa Literatura w ramach serii Bajczary.
To taka opowieść rodem wyjęta z dzieciństwa. Z królewną, biednym chłopakiem, który w normalnym świecie nigdy pewnie nie mógłby nawet pomyśleć o związku z nią, i magią - wychodzącą z każdej strony. Pokazująca, że dobro zwycięża przeganiając zło. Jak to w baśniach bywa.
Tak, bo to opowieść na wskroś baśniowa. Czerpiąca z gatunku.
Mamy tu chłopaka, Bartka. Zamożny może nie jest, ale dobro wypełnia go całkowicie. Pewnie dlatego, kiedy do drzwi jego chaty puka żabka, zziębnięta i przestraszona, chłopak wpuszcza ją do środka. Ale nie jest to zwykła żabka, o nie. Na głowie ma koronę, a kiedy chłopak zasypia - zdaje mu się, że zamieniła się w... Królewnę. Nadchodzi poranek, żabka znika. Zostaje po niej jedynie korona, która teraz, bez punktu odniesienia w postaci żabiej głowy, bardziej przypomina pierścień. Bartkowi smutno się robi i postanawia odnaleźć przyjaciółkę. Na drodze spotka go wiele przygód. A przy okazji, w domu staruszki, pozna pewne sekrety...
Jeśli tęsknicie za magią, opowieścią pełną baśniowości, jeśli chcecie wrócić do czasów beztroskiego dzieciństwa, kiedy wieczorem czekaliście na ulubione słuchowisko - ta książka jest dla Was. Oprócz pięknego tekstu zawiera też cudowne ilustracje. Nadają klimatu i przenoszą nas do krainy magią silnej. Z pierścieniem, który spełnia życzenia i zakochanymi, którzy szukają drogi do wspólnego szczęścia...

Polubienia

Instagram