Basia i sprawy ważne

Ta książka rozłożyła mnie na łopatki. Powinna być lekturą obowiązkową w każdym domu, przedszkolu i szkole. Bo to opowieść o tym, jak słowa mogą ranić. O tym, że z wiekiem nie wszyscy mądrzeją i o tym, jak ważni w życiu są przyjaciele.
Ta książka to 'Basia i przyjaciele. Titi' Zofii Staneckiej z ilustracjami Marianny Oklejak.
To książka trudna. I smutna - jak określił ją mój starszy syn. Ale też dająca nadzieję.
To książka o ogromnej okrutności, jaką jeden człowiek może zaserwować drugiemu. Bo jeśli powiemy o kimś w obraźliwy sposób,to nie świadczy wcale o nim, a o nas samych. Bo słowa mają moc i mówiąc o kimś źle, podcinamy mu skrzydła, załamujemy jego wiarę w siebie i kto wie - być może wpędzamy go w okropne kompleksy. Nawet jeśli nie do końca rozumie znaczenie słowa, które zostało w niego wymierzone.
Titi nie rozumie. Jest na spacerze z mamą i tatą, nowymi rodzicami. W bezpiecznym - jak mu się wydaje - kraju. Z dala od domu, w którym spotkało go dużo zła. I na tym spacerze dotyka go słowo w nieznanym dotąd kolorze (bo Titi nadaje słowom kolory - dzięki temu łatwiej mu je zrozumieć). Słowo wypowiedziane z niespotykaną do tej pory zajadłością, złością i pogardą. Słowo, które przygniata niczym płyta chodnikowa. Słowo 'czarnuch'. A później jeszcze inne, nie mniej obraźliwe. Ale to te jedno zostaje w Titim. Zostaje w nim na długo po spotkaniu ze starszym panem, który je wypowiedział. I zaczyna żyć własnym życiem. Na szczęście Titi ma bardzo mądrych rodziców. I mądrych przyjaciół. Oni potrafią zaczarować słowa tak, żeby zamiast boleć - wzmacniały. W jaki sposób to robią? Zerknijcie do książki żeby się dowiedzieć. Naprawdę warto. Tym bardziej, że teraz w księgarni Tania Książka @taniaksiazka w dniach 19-25 lipca książki z serii "Basia i Przyjaciele" kupicie do 36% taniej! Bardzo fajna promocja. Jutro pokażę Wam jeszcze jedną książkę z serii. Bo warto ją znać i czytać. To naprawdę wyjątkowe, potrzebne książki, które na pewno spodobają się starszym dzieciom.

Polubienia

Komentarze

Instagram