Bardzo ważna książka. Daje do myślenia

Ta książka pochłonęła mnie całkowicie. Przytuliła, zdzieliła po twarzy i zrobiła spustoszenie w głowie i w sercu. Odżyły stare demony, pojawiły się myśli, których już dawno nie było. W niektórych momentach czułam się, jakbym czytała o sobie. W innych - o koleżance ze szkoły, koledze z pracy czy tej sławnej aktorce, tej, która była ofiarą przemocy.
Książka, która poruszyła te wszystkie wspomnienia to 'Oczami dziecka' Klaudii Tokarz-Laskiej. Ukazała się nakładem Wydawnictwa Kłębek Uczuć. I powinien ją przeczytać każdy rodzic. Również ten przyszły.
Autorka nie kryje, że sama jest DDA czyli Dorosłym Dzieckiem Alkoholika. To bardzo trudny temat, ktoś by pomyślał, że na pewno nie na bloga z książkami o tematyce dziecięcej. A ja uważam, że właśnie w takim miejscu temat ten powinien wybrzmieć, dać do myślenia. Tak jak już wspomniałam, każdy rodzic powinien tę książkę przeczytać. Żeby zrozumieć, stać się lepszym, nie przenosić traum na swoje dzieci. Nie powielać schematów.
Znajdziemy tutaj dużo historii. Krótkich, treściwych, mniej lub bardziej wzruszających. Wszystkie łączy to, że są prawdopodobne.
Łączy je coś jeszcze - wszystkie są napisane z perspektywy dzieci. Tych dwutygodniowych, pięcioletnich, czy takich, które za chwilę skończą osiemnaście lat.  Ale też tych czterdziestoletnich, którzy, mimo iż fizycznie dojrzali, w głowie nadal są maluchami, wciśniętymi w róg łóżka, gdzie zwinięci w kłębek czekają na najgorsze.
Czy nie ma tu dobrych historii? Są. Jednak zdecydowanie mniej. Ale dają nadzieję. Są takimi świetlistymi punkcikami, które pokazują, że można inaczej. Że nie zawsze w życie, nawet tak małego człowieka, musi wkraść się trauma. Te dobre historie pokazują, że można stać się dla swoich dzieci i drogowskazem i oparciem. Nawet, jeśli nasze drogowskazy leżą złamane gdzieś przy rozstaju dróg.
Biel okładki tej książki to dla mnie metafora. Ale nie czystości, a wyboru. Możliwości wymazania wszystkiego i stania się białą, czystą kartką. Na którą spojrzymy oczami dziecka i stworzymy własny obraz świata.

Polubienia

Komentarze

Instagram