Bardzo mądry Lis, Sąsiad, rower i ekologia

- Mamusiu, a dlaczego ludzie niszczą swoją planetę?
Takie pytanie zadał mi jakiś czas temu syn. Po tym, jak zobaczył niedopałki i śmieci... Wokół kosza, zamiast w nim. Nie potrafiłam odpowiedzieć mu na te pytanie. Cisnęli mi się na usta jedynie: 'bo ludzie są głupi'.
Dlatego tak się ucieszyłam, kiedy w nasze ręce trafiła książka 'Lis, Sąsiad i nasza planeta'. Autorami są FibreTigre i Floriane Ricard, a z francuskiego przełożyła Dorota Hartwich, a wydało Wydawnictwo Format, które powoli staje się jednym z moich ulubionych. Zerknijcie do ich oferty, jest cudna.
Ale, wracając do książki. Znajdziecie w niej trzy opowiadania. Pierwsze, "Lis ratuje swój rower" opowiada o.idei zero waste i o tym, jak dawać drugie życie przedmiotom. Ale też o tym, że często wyrzucamy całkiem dobre rzeczy. Bo przecież po co naprawiać? Lepiej kupić nowe... A śmieci piętrzą się później na wysypiskach, tworząc góry, których raczej nikt nie chce zwiedzać. Druga opowieść "Lis i pieniądze za nic" mówi o tym, co by było, gdyby każdy miał nadmiar pieniędzy. O konsumpcjonizmie. O tym co by było, gdyby wszyscy przestali chodzić do pracy. Jest i o powrocie do natury i o tym, że pieniądze szczęścia nie dają. Chociaż tak wielu z nas myśli inaczej. I w końcu opowieść trzecia "Lis i wielka woda", czyli coś o zanieczyszczaniu planety. O stosowaniu niebezpiecznych środków chemicznych, które nie niszczą jedynie kamieni. Ale które z łatwością przedostają się do gleby i do wody. I niszczą. Aż w końcu zniszczą i człowieka...
Bardzo mądra to książka. Zrozumie ją już czterolatek. Jest do tego cudownie narysowana. Syn nie tylko prosił o czytanie jej. Długi czas spędził na samodzielnym oglądaniu i patrzeniu na szczegóły. Użyte jest tu niewiele barw, dominuje niebieska i czerwona. Pojawia się też zielony, czarny i żółty. Wszystko na białym tle. Tekst jest dwukolorowy, co fajnie dzieli narrację. Nie jest go przy tym za dużo. Jednak wystarczy, by zasiać w czytelniku pytania. To taka książka z serii: dla wszystkich. I mówię to z pełną świadomością. Co innego znajdzie w niej dziecko, co innego dorosły. Każdy będzie zadowolony.

Polubienia

Komentarze

Instagram