A gdyby tak stać się choć na chwilę książką...

- Gdybym ja był książką, to bym chciał, żeby mnie ktoś cały czas wąchał. Bo to tak fajnie łaskocze, jak cię ktoś wącha.
- A ja bym chciała być taką książką, którą ktoś gładzi i przytula. Tak po przyjacielsku - do ciepłego policzka.
A Wy? Jaką książką byście chcieli być? Skąd te rozważania? Ano... Z książki. Jednej z piękniejszych i prostszych, jakie ostatnio widziałam.
To dzieło rodzinne, praca ojca i syna.
José Jorge Letria i André Letria są autorami publikacji, która łączy w sobie poezję, piękno i prostotę. To 'Gdybym była książką' w tłumaczeniu Olgi Bagińskiej-Shinzato wydana przez Wydawnictwo Format.
To przepiękny w swojej prostocie picture book, swoisty pamiętnik i - nazwijmy to 'życzeniownik'. Narratorka powierza nam swoje wyobrażenia i marzenia. I gdybania na temat tego, co można by zrobić, gdybyśmy byli książką. A można wiele.
Można by było dać się znaleźć, na ławce w parku. Komuś, kto zabrałby nas do domu. Przed takim kimś można się otworzyć, wyjawić mu swoje tajemnice. Dzięki takiemu komuś, kto by nas czytał - nie byłoby się jedynie ozdobą, a bardziej przyjaciółką. Można by być oknem z widokiem na bezkresne morze i rosnąć w nieskończoność, by stać się całą biblioteką.
Haseł w książce jest blisko trzydzieści. To proste, krótkie zdania - a tworzą światy wyobraźni. Kreują iluzję, tak bliską marzycielom rozkochanym w książkach.
Bo książki to nie tylko kilka kartek, ilustracji i słów zestawionych w zdania. To coś więcej niż kropki, przecinki i myślniki. Książki to czyjeś marzenia. Czyjeś spełnione sny i czyjaś wyobraźnia. To światy, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia. I takie, do których zawsze chcieliśmy wrócić, jakbyśmy je znali z innego życia. Książki to okazja do złapania oddechu, do odpoczynku i do stania się kimś innym. To podróże, w które możemy się wybrać bez biletu. I bez bagażu. Bo wszystko czego potrzebujemy jest już tam - zapisane czyimiś myślami, słowami i wyrysowane najpiękniej jak się da. Bo z serca.
Ta książka to przyjaciółka. Każdy znajdzie w niej coś innego. Coś, czego w potrzebuje. Coś co sprawi, że gdzieś tam zakiełkuje myśl - a co, gdybym był książką...

Polubienia

Komentarze

Instagram